Досега 52 931 са направените проби за доказване на коронавирус инфекция. Това стана ясно по време на бирифинг в Министерски съвет на Националния оперативен щаб. По думите на председателя на щаба ген. Венцислав Мутафчийски новите случаи за изминалото денонощие са 53. От тях в болница са 25. Изследвани са 1163 души. 192 е общият брой на заразените медицински лица.
В София са 19 новите случаи, в Ямбол - 12 нови случая, Пазарджик и Плевен по 5, Перник - 4, Бургас - 3, Благоевград и Враца по 2, в Кюстендил - 1.
Общо 384 са излекуваните до момента, обяви още ген. Мутафчийски, което е около 22%. Към момента жертвите са 84, което прави смъртност около 4,6%. 353 са случаите, настанени в болници, от които 38 са в интензивно отделение.
По думите на председателя на щаба лечението с плазма се прилага само във ВМА, защото академията има собствен кръвен център и възможност да набира доброволци, преболедували с антитела. Той припомни, че този тип лечение е приложено при двама пациенти и за съжаление преди 3 дни е починал единият от тях.
По думите на директора на „Пирогов“ проф. Асен Балтов в неговата клиника е направено проучване, като 91 пациенти са с антитела и те ще бъдат призовани да дарят кръв. 48 медици там са заразени с коронавирус. Общо 7 са излекуваните. Очаква се тази седмица да мине карантината на още 14 – първата вълна от заразените в хирургичната клиника.
Действително има нарастване на заболяваемостта към момента, но засега здравната система може да издържи, каза Мутафчийски. Покачването на броя болни е близо 2-3 пъти спрямо предните дни, дължи се на новите области, в които се оформят нови гнезда. Засега разпространението е клъстерно (на огнища), а не дифузно. Но нека не се неглижира положението и всеки да носи своята маска в закрити пространства, призова той. Българската агенция за безопасност на храните трябва да следи за носенето на маски и сигнали за нередности трябва да се подават там, стана ясно още по време на брифинга. В страната има над 72 хил. обекта за продажба на хранителни стоки, така че е трудно да се осигури физически контрол на всички.
„Тече изследване на персонала от трите вида домове – за стари хора, за хора с психически увреждания и откритите жилища. Тяхната бройка е твърде голяма. Над 15 000 са само домуващите, отделно е персоналът. То ще продължи поне седмица. Към момента има данни за заразени 80 домуващи и 30 души персонал. По-голямата част от тях са във Видинско, по-конкретно в домовете в Орешец и Кула", поясни главният държавен здравен експерт доц. Ангел Кунчев.
„Ако е необходимо, здравите ще бъдат извеждани от домовете и настанявани в хотели. Има такава готовност от страна на Министерството на труда и социалната политика да покрива разходи, ако се наложи тези хора да бъдат настанени в друг тип заведения“, уточни Кунчев.
Относно лечението с плазма той обяви, че използването му ще се разшири, след като заработи Центърът за трансфузионна хемателогия и неговите пет клона.
На въпрос кога е възможно да отворят кината и театрите, от щаба обявиха, че това не е актуално питане към момента.


Занаятите, които не изчезват: между тиктакането на часовника и мириса на кожа
От 780 лв. до над 20 000 евро: Какво получават майките на Балканите?
CNN: Хакери от Русия са проникнали в ядрените разработки на САЩ и НАТО
Нов анализ на ССБ: Какво се случва с цените на зърното и горивата?
"Картонения Майдан" в Украйна принуди Зеленски да отмени уволнението на популярен министър
Митата на Тръмп няма да изчезнат, колкото и да са непопулярни
Блокадата на хутите вече отблъсква и китайски танкери от саудитския петрол
Световното завърши със слава за футбола и много пари за ФИФА
Престъпните мрежи в Югоизточна Азия поемат по корпоративния път
Стейбълкойните са грешното оръжие в борбата за надмощие между САЩ и Китай
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Тази къща на колела струва 2,2 млн евро и има гараж за класически автомобил
VW ще продава китайските си модели в Европа
Защо бързото каране всъщност не ви пести време?
Левски обърна Локомотив София в дербито на кръга, два отменени гола
В мандата на кабинета: АМ "Хемус" ще бъде изградена до Велико Търново
7 признака на емоционална изневяра
Седем навика, които правеха щастливи поколенията от 70-те и 80-те години
Диаметърът на Луната е намалял с 50 метра
преди 6 години Господине, най-напред престанете да ни плашите с военната си униформа. Добре поне, че сменихте тази в черен цвят (като батман - прилеп) със зелена. Вярно е, че без нея изглеждате доста по-иначе (не във ваша полза), но не е редно.Нещата, които съобщавате, са в компетенциите на секретари и говорители. Вие имате къде-къде по-отговорна работа като директор на ВМА и коремен хирург. отговор Сигнализирай за неуместен коментар